- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Mechanical Options | None |
| Response Type | Standard Response |
| Reducer Module Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Spool Control Modification Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Electrical Options | None |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-E-M-FW-B-10 |
| Pilot Pressure Code | E |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Electrical Connector Code | None |
| Design No. | 10 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Response Type Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Spool Code | 6 |
| Gauge Ports Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Electrical Options Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Housing Code | W |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pilot Drain Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Gauge Port | SAE-4 |
| NFPA Size | D08 |
| Manual Override | Plain Override |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Leakage | High Performance |
| AC/DC | AC |
| Performance | High Performance |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Solenoid | Double |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Body Material | Ductile Iron |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Reducer Module | No |
| Seal Material | Buna-N |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Pilot Valve Type Code | H |
| No. of Stages | Two Stage |
| Operation | Pilot Operated |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| EN Code | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Coil Type Code | F |
| Weight | 35.0 LB |

