- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Detented Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Coil Rating Code | B |
| Body Material | Gray Iron |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Response Type Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pilot Drain Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Design No. | 10 |
| Gauge Ports Code | None |
| Solenoid | Double |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Performance | Standard Performance |
| Coil Type Code | F |
| Spool Control Modification Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Electrical Options Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Electrical Connector Code | T |
| Response Type | Standard Response |
| Pilot Pressure Code | None |
| Function | 3-Position Detented |
| Housing Code | W |
| Center Position | All Ports Open Over Tapers |
| No. of Stages | Two Stage |
| EN Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Electrical Options | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Crossover | All Ports Open |
| Actuator Type | Solenoid |
| AC/DC | AC |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Spool Code | 9 |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Manual Override Option Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Reducer Module | No |
| NFPA Size | D08 |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Model No. | DG5V-8-S-9N-M-FTWL-B-10 |
| Solenoid Energization Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Mechanical Options Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Weight | 35.0 LB |

