- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Detented Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Function | 3-Position Detented |
| Model No. | DG5V-8-S-9N-M-FTWL-B-10 |
| Reducer Module Code | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Pilot Pressure Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Coil Type Code | F |
| Leakage | Standard Performance |
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Gauge Ports Code | None |
| Electrical Options | None |
| Spool Code | 9 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Solenoid Energization Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Electrical Connector Code | T |
| Housing Code | W |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| EN Code | None |
| Body Material | Gray Iron |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Response Type Code | None |
| AC/DC | AC |
| Mechanical Options | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Manual Override Option Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Response Type | Standard Response |
| Solenoid | Double |
| Reducer Module | No |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Performance | Standard Performance |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Design No. | 10 |
| Electrical Options Code | None |
| Crossover | All Ports Open |
| Mechanical Options Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pilot Valve Type Code | S |
| No. of Stages | Two Stage |
| Spool Control Modification Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Pilot Drain Code | None |
| Center Position | All Ports Open Over Tapers |
| Weight | 35.0 LB |

