- PVM045 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 in Keyed Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 20 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Compact design
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Port Location | Side Port |
| Seal Material | Buna-N |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Port Type | Flange Ports |
| Shaft Description | SAE B-B |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 55 hp |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Manufacturer Part No. | PVM045ER06CS02AAC28110000A0A |
| Control Type | Pressure & Flow Compensator w/Plugged Orifice |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Shaft Length | 1.5 in |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Flow Compensator Setting | 11 Bar |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1000 rpm, 13 gpm @ 1200 rpm, 17 gpm @ 1500 rpm, 20 gpm @ 1800 rpm |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Series | PVM045 |
| Key | 1/4 in |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Inlet Port | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Model No. | PVM045ER06CS02AAC28110000A0A |
| Spline Description | N/A |
| Displacement (in³/rev) | 2.75 |
| Weight | 52.0 LB |

