- PVM045 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 in Keyed Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 20 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Compact design
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
| Pilot Diameter | 4 in |
| Spline Description | N/A |
| Seal Material | Buna-N |
| Displacement (in³/rev) | 2.75 |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Key | 1/4 in |
| Series | PVM045 |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Shaft Length | 1.5 in |
| Control Type | Pressure & Flow Compensator w/Plugged Orifice |
| Port Location | Side Port |
| Port Type | Flange Ports |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Flow Compensator Setting | 11 Bar |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 55 hp |
| Model No. | PVM045ER06CS02AAC28110000A0A |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1000 rpm, 13 gpm @ 1200 rpm, 17 gpm @ 1500 rpm, 20 gpm @ 1800 rpm |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Shaft Description | SAE B-B |
| Manufacturer Part No. | PVM045ER06CS02AAC28110000A0A |
| Inlet Port | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Weight | 52.0 LB |

