- PVM045 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 0.98 in 15T Splined Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 20 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
- Compact design
| Shaft Type | 15 Tooth Splined |
| Series | PVM045 |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Key | N/A |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Flow Compensator Setting | 11 Bar |
| Port Location | Side Port |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Model No. | PVM045ER08CS02AAB2811000AA0A |
| Shaft Description | SAE B-B |
| Inlet Port | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Port Type | Flange Ports |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| Manufacturer Part No. | PVM045ER08CS02AAB2811000AA0A |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Control Type | Pressure & Flow Compensator w/Bleed Orifice |
| Seal Material | Buna-N |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Displacement (in³/rev) | 2.75 |
| Spline Description | 16/32 |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Shaft Dia. | 0.98 in |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1000 rpm, 13 gpm @ 1200 rpm, 17 gpm @ 1500 rpm, 20 gpm @ 1800 rpm |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Shaft Details | 15T-16/32 |
| Shaft Length | 38 mm |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 55 hp |
| Weight | 52.0 LB |

