- PVM045 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 0.98 in 15T Splined Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 20 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
- Compact design
| Manufacturer Part No. | PVM045ER08CS02AAB2811000AA0A |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1000 rpm, 13 gpm @ 1200 rpm, 17 gpm @ 1500 rpm, 20 gpm @ 1800 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Shaft Details | 15T-16/32 |
| Control Type | Pressure & Flow Compensator w/Bleed Orifice |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Shaft Dia. | 0.98 in |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Port Location | Side Port |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Shaft Description | SAE B-B |
| Key | N/A |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Model No. | PVM045ER08CS02AAB2811000AA0A |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Inlet Port | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Displacement (in³/rev) | 2.75 |
| Shaft Length | 38 mm |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Series | PVM045 |
| Port Type | Flange Ports |
| Shaft Type | 15 Tooth Splined |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 55 hp |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Flow Compensator Setting | 11 Bar |
| Seal Material | Buna-N |
| Spline Description | 16/32 |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Weight | 52.0 LB |

