- PVM045 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 7/8 in Keyed Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 20 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Blow molding machines
- Metal shears
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| Outlet Port | SAE-16 |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Series | PVM045 |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Flow Compensator Setting | None |
| Key | 1/4 in |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Port Type | Tube Ports |
| Port Location | Side Port |
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1000 rpm, 13 gpm @ 1200 rpm, 17 gpm @ 1500 rpm, 20 gpm @ 1800 rpm |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Shaft Dia. | 0.875 in |
| Shaft Length | 1 5/16 in |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Inlet Port | SAE-24 |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Seal Material | Buna-N |
| Spline Description | N/A |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 55 hp |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Displacement (in³/rev) | 2.75 |
| Manufacturer Part No. | PVM045ER05CS01AAA2800000AA0A |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Model No. | PVM045ER05CS01AAA2800000AA0A |
| Shaft Description | SAE B |
| GPM @ Speed | 20 gpm @ 1800 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Weight | 52.0 LB |

