- PVM045 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 7/8 in Keyed Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 20 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Blow molding machines
- Metal shears
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Displacement (in³/rev) | 2.75 |
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1000 rpm, 13 gpm @ 1200 rpm, 17 gpm @ 1500 rpm, 20 gpm @ 1800 rpm |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| GPM @ Speed | 20 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Description | SAE B |
| Series | PVM045 |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Flow Compensator Setting | None |
| Shaft Dia. | 0.875 in |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 55 hp |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Shaft Length | 1 5/16 in |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Inlet Port | SAE-24 |
| Key | 1/4 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Port Type | Tube Ports |
| Manufacturer Part No. | PVM045ER05CS01AAA2800000AA0A |
| Port Location | Side Port |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Spline Description | N/A |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Model No. | PVM045ER05CS01AAA2800000AA0A |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Outlet Port | SAE-16 |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Weight | 52.0 LB |

