- PVM020 Series Pump
- CW Rotation
- SAE A, 2 Bolt
- 5/8" Straight Keyed Shaft
- SAE-20 Tube Ports
description
- Press brakes, injecting molding machines, extruders – many kinds of applications that require a wide displacement range all benefit from Eaton PVM series piston pumps. With a variable displacement from 18 cc to 141 cc (1.1 to 8.6 cubic inches) at operating pressures up to 315 bar (4,568 psi) and host of advanced features, the PVM series piston pump reduces noise levels by more than 50% for quiet, effective operation.
applications
- Wood processing industry
- Automotive transfer lines
- Metal diecast industry
- Plastic injection molding
- Steel industry
- Pulp and paper
- Material handling
features
- Quiet pump operation
- Variable displacement, pressure compensated pump
- Inlet and outlet gauge port
- Low 4% pressure ripple
- Adjustable maximum volume stop
- Compact design
- Optional through drives available on special orders
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow @ RPM | 5 gpm @ 1000 rpm, 6 gpm @ 1200 rpm, 8 gpm @ 1500 rpm, 9 gpm @ 1800 rpm |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Family Name | PVM Series Industrial Piston Pump |
| Spline Description | N/A |
| Outlet Port | SAE-12 |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Series | PVM020 |
| Bolt Circle Dia. | 4 3/16 in |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 18 hp |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Shaft Description | SAE A |
| Displacement (in³/rev) | 1.29 |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Shaft Length | 1.26 in |
| Port Type | Tube Ports |
| GPM @ Speed | 9 gpm @ 1750 rpm |
| Flow Compensator Setting | None |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Port Location | End Port |
| Pressure Compensator Setting | 230 Bar |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Key | 5/32 in |
| Inlet Port | SAE-20 |
| Weight | 33.0 LB |

