- PVM020 Series Pump
- CW Rotation
- SAE A, 2 Bolt
- 5/8" Straight Keyed Shaft
- SAE-20 Tube Ports
description
- Press brakes, injecting molding machines, extruders – many kinds of applications that require a wide displacement range all benefit from Eaton PVM series piston pumps. With a variable displacement from 18 cc to 141 cc (1.1 to 8.6 cubic inches) at operating pressures up to 315 bar (4,568 psi) and host of advanced features, the PVM series piston pump reduces noise levels by more than 50% for quiet, effective operation.
applications
- Wood processing industry
- Automotive transfer lines
- Metal diecast industry
- Plastic injection molding
- Steel industry
- Pulp and paper
- Material handling
features
- Quiet pump operation
- Variable displacement, pressure compensated pump
- Inlet and outlet gauge port
- Low 4% pressure ripple
- Adjustable maximum volume stop
- Compact design
- Optional through drives available on special orders
| Paint | Standard Blue Paint |
| Inlet Port | SAE-20 |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| Flow @ RPM | 5 gpm @ 1000 rpm, 6 gpm @ 1200 rpm, 8 gpm @ 1500 rpm, 9 gpm @ 1800 rpm |
| Series | PVM020 |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Port Type | Tube Ports |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Spline Description | N/A |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Bolt Circle Dia. | 4 3/16 in |
| Key | 5/32 in |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Family Name | PVM Series Industrial Piston Pump |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 18 hp |
| Port Location | End Port |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Shaft Description | SAE A |
| GPM @ Speed | 9 gpm @ 1750 rpm |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| Pressure Compensator Setting | 230 Bar |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Outlet Port | SAE-12 |
| Displacement (in³/rev) | 1.29 |
| Flow Compensator Setting | None |
| Shaft Length | 1.26 in |
| Weight | 33.0 LB |

