- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Flow Direction Code | 4 |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Spool Code | 8 |
| Overrides | No Overrides |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Reducer Module | N/A |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| NFPA Size | D05 |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Voltage & Frequency | 115 VAC - 60 Hz |
| Design No. | 50 |
| Mechanical Options Code | None |
| Operation | Solenoid Operated |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Type | No Coil |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| AC/DC | AC |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Pilot/Drain | None |
| Electrical Options Code | L |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Model No. | DG4S4L-018C-50 |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Solenoid | Double |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mechanical Options | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Response Type | Standard Response |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Electrical Options | None |
| Coil Rating Code | None |
| Weight | 10.0 LB |

