- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Surge Suppressor/Damper | None |
| NFPA Size | D05 |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Reducer Module | N/A |
| AC/DC | AC |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Electrical Options Code | L |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Voltage & Frequency | 115 VAC - 60 Hz |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| Response Type | Standard Response |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Spool Code | 8 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot/Drain | None |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Indicator Lights | Yes |
| Mechanical Options Code | None |
| Coil Rating Code | None |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Actuator Type | Solenoid |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Coil Type | No Coil |
| Model No. | DG4S4L-018C-50 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Mechanical Options | None |
| Flow Direction Code | 4 |
| Seal Material | Buna-N |
| Solenoid | Double |
| Overrides | No Overrides |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Electrical Options | None |
| Design No. | 50 |
| Weight | 10.0 LB |

