- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Operation | Solenoid Operated |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Voltage & Frequency | 115 VAC - 60 Hz |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Performance | Standard Performance |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Solenoid | Double |
| Spool Code | 33 |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Response Type | Standard Response |
| Indicator Lights | No |
| Electrical Options | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| AC/DC | AC |
| Coil Type | No Coil |
| NFPA Size | D05 |
| Model No. | DG4S4-0133C-50 |
| Pilot/Drain | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Design No. | 50 |
| Pressure [Max] | 11000 psi |
| Mechanical Options Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Actuator Type | Solenoid |
| Body Material | Gray Iron |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Valve Type | Standard-Duty |
| No. of Stages | Single Stage |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Overrides | No Overrides |
| Mechanical Options | None |
| Reducer Module | N/A |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Seal Material | Buna-N |
| Electrical Options Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Leakage | Standard Performance |
| Flow Direction Code | 4 |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Coil Rating Code | None |
| Weight | 5.75 LB |

