- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Indicator Lights | No |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Options Code | None |
| Pressure [Max] | 11000 psi |
| Coil Type | No Coil |
| Manual Override | Plain Override |
| Body Material | Gray Iron |
| Mechanical Options Code | None |
| AC/DC | AC |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Actuator Type | Solenoid |
| Overrides | No Overrides |
| Mechanical Options | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Voltage & Frequency | 115 VAC - 60 Hz |
| Performance | Standard Performance |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| No. of Stages | Single Stage |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Spool Code | 33 |
| Design No. | 50 |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Coil Rating Code | None |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Pilot/Drain | None |
| Operation | Solenoid Operated |
| NFPA Size | D05 |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Leakage | Standard Performance |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Solenoid | Double |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Flow Direction Code | 4 |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Electrical Options | None |
| Model No. | DG4S4-0133C-50 |
| Weight | 5.75 LB |

