- D05 Double Solenoid Operated Valve
- 230 VAC - 50 Hz
- Ground Terminal
- No Coil
- 3-Position Spring Centered
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Mechanical Options Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Indicator Lights | No |
| Mechanical Options | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Solenoid | Double |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Overrides | No Overrides |
| Electrical Options Code | None |
| Operation | Solenoid Operated |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Voltage & Frequency | 230 VAC – 50 Hz |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Flow Direction Code | 4 |
| Electrical Options | None |
| NFPA Size | D05 |
| Design No. | 50 |
| AC/DC | AC |
| Reducer Module | N/A |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pilot/Drain | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Coil Type | No Coil |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Spool Code | 6 |
| Coil Rating Code | None |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Weight | 10.0 LB |

