- D05 Double Solenoid Operated Valve
- 230 VAC - 50 Hz
- Ground Terminal
- No Coil
- 3-Position Spring Centered
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Reducer Module | N/A |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Electrical Options | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Voltage & Frequency | 230 VAC – 50 Hz |
| Overrides | No Overrides |
| Pilot/Drain | None |
| Electrical Options Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Indicator Lights | No |
| Operation | Solenoid Operated |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| AC/DC | AC |
| Mechanical Options Code | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Mechanical Options | None |
| Flow Direction Code | 4 |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Design No. | 50 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Coil Rating Code | None |
| Solenoid | Double |
| Seal Material | Buna-N |
| Spool Code | 6 |
| NFPA Size | D05 |
| Coil Type | No Coil |
| Weight | 10.0 LB |

