- D05 Double Solenoid Operated Valve
- 115 VAC - 60 Hz
- Ground Terminal
- No Coil
- 3-Position Detented
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Mechanical Options | None |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Indicator Lights | Yes |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Mechanical Options Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Reducer Module | N/A |
| Electrical Options Code | L |
| NFPA Size | D05 |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Function | 3-Position Detented |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Options | None |
| Flow Direction Code | 4 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Coil Rating Code | None |
| Overrides | No Overrides |
| AC/DC | AC |
| Coil Type | No Coil |
| Spool Code | 2 |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Solenoid | Double |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Seal Material | Buna-N |
| Voltage & Frequency | 115 VAC – 60 Hz |
| Pilot/Drain | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Design No. | 51 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Operation | Solenoid Operated |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Weight | 10.0 LB |

