- D05 Double Solenoid Operated Valve
- 115 VAC - 60 Hz
- Ground Terminal
- No Coil
- 3-Position Detented
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| AC/DC | AC |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Coil Rating Code | None |
| NFPA Size | D05 |
| Mechanical Options | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Response Type | Standard Response |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Electrical Options | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Spool Code | 2 |
| Indicator Lights | Yes |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Electrical Options Code | L |
| Voltage & Frequency | 115 VAC – 60 Hz |
| Function | 3-Position Detented |
| Flow Direction Code | 4 |
| Reducer Module | N/A |
| Design No. | 51 |
| Coil Type | No Coil |
| Overrides | No Overrides |
| Operation | Solenoid Operated |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Pilot/Drain | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Mechanical Options Code | None |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Solenoid | Double |
| Weight | 10.0 LB |

