- V20 Series Vane Pump
- Right Hand (CW)
- 3/4" Shaft, Straight w/Key
- SAE A, 2-Bolt Mounting
- Outlet Port is Inline w/Inlet
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Model No. | V20 1P8P 1C11 |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Displacement (in³/rev) | 1.62 |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Flow @ RPM | 8 gpm @ 1200 rpm |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Inlet Port Code | P |
| Port Size | 1 1/4 |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Seal Material | Buna-N |
| Outlet Port Position | Inline w/Inlet |
| Port Type | NPT |
| Shaft Length | 2.66 in |
| Pump Series | V20 |
| Pressure Port | 3/4 in NPT |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| GPM @ Speed | 12 gpm @ 1750 rpm |
| Mounting | Flange Mount |
| Pressure Port Code | P |
| Design No. | 11 |
| Weight | 17.0 LB |

