- V20 Series Vane Pump
- Right Hand (CW)
- 3/4" Shaft, Straight w/Key
- SAE A, 2-Bolt Mounting
- Outlet Port is Inline w/Inlet
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Model No. | V20 1P8P 1C11 |
| GPM @ Speed | 12 gpm @ 1750 rpm |
| Design No. | 11 |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Port Size | 1 1/4 |
| Flow @ RPM | 8 gpm @ 1200 rpm |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Seal Material | Buna-N |
| Outlet Port Position | Inline w/Inlet |
| Displacement (in³/rev) | 1.62 |
| Mounting | Flange Mount |
| Pressure Port | 3/4 in NPT |
| Shaft Length | 2.66 in |
| Pump Series | V20 |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Inlet Port Code | P |
| Port Type | NPT |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Pressure Port Code | P |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Weight | 17.0 LB |

