- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V10 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Mounting | Flange Mount |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Pressure Port | 1/2 in NPT |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Type | NPT |
| Configuration | Single |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Flow @ RPM | 1 gpm @ 1200 rpm |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Shaft Length | 1.75 in |
| Port Size | 1 |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Rate | 1 gal/min @ 1200 rpm |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Pump Series | V10 |
| Displacement (in³/rev) | 0.2 |
| Pressure Port Code | P |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Model No. | V10 1P1P 1C20 |
| Inlet Port Code | P |
| Design No. | 20 |
| Weight | 11.0 LB |

