- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V10 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
| Mounting | Flange Mount |
| Port Size | 1 |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Shaft Length | 1.75 in |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Model No. | V10 1P1P 1C20 |
| Inlet Port Code | P |
| Displacement (in³/rev) | 0.2 |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Configuration | Single |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Design No. | 20 |
| Pressure Port | 1/2 in NPT |
| Pump Series | V10 |
| Port Type | NPT |
| Flow Rate | 1 gal/min @ 1200 rpm |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pressure Port Code | P |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Flow @ RPM | 1 gpm @ 1200 rpm |
| Weight | 11.0 LB |

