- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V10 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Mounting Flange Code | 1 |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Seal Material | Buna-N |
| Configuration | Single |
| Flow Rate | 3 gal/min @ 1200 rpm |
| Pump Series | V10 |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pressure Port | 1/2 in NPT |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Model No. | V10 1P3P 1C20 |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Pressure Port Code | P |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Inlet Port Code | P |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Shaft Length | 1 3/4 in |
| Mounting | Flange Mount |
| Design No. | 20 |
| GPM @ Speed | 4.5 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Port Size | 1 |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Displacement (in³/rev) | 0.6 |
| Port Type | NPT |
| Flow @ RPM | 3 gpm @ 1200 rpm |
| Weight | 10.65 LB |

