- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V10 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| GPM @ Speed | 4.5 gpm @ 1800 rpm |
| Model No. | V10 1P3P 1C20 |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Port Type | NPT |
| Displacement (in³/rev) | 0.6 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Pressure Port | 1/2 in NPT |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Shaft Length | 1 3/4 in |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Flow @ RPM | 3 gpm @ 1200 rpm |
| Pressure Port Code | P |
| Inlet Port Code | P |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Rate | 3 gal/min @ 1200 rpm |
| Port Size | 1 |
| Pump Series | V10 |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Mounting | Flange Mount |
| Configuration | Single |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Design No. | 20 |
| Weight | 10.65 LB |

