- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Electrical Options | None |
| Reducer Module | N/A |
| Performance | Standard Performance |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pressure [Max] | 11500 psi |
| Design No. | 50 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Coil Type | No Coil |
| Spool Code | 2 |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Model No. | DG4S4-012A-115AC-50/60-50 |
| Leakage | Standard Performance |
| No. of Stages | Single Stage |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Solenoid | Single |
| Mechanical Options | None |
| AC/DC | AC |
| Actuator Type | Solenoid |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Body Material | Gray Iron |
| Electrical Options Code | None |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Pilot/Drain | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Overrides | No Overrides |
| Operation | Solenoid Operated |
| Flow Direction Code | 4 |
| Mechanical Options Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Seal Material | Buna-N |
| NFPA Size | D05 |
| Response Type | Standard Response |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Indicator Lights | No |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Manual Override | Plain Override |
| Coil Rating Code | None |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Voltage & Frequency | 115 VAC - 50/60 Hz |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Weight | 10.0 LB |

