- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Reducer Module | N/A |
| Response Type | Standard Response |
| No. of Stages | Single Stage |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Design No. | 50 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Solenoid | Single |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Type | No Coil |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Indicator Lights | No |
| NFPA Size | D05 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Coil Rating Code | None |
| AC/DC | AC |
| Performance | Standard Performance |
| Spool Code | 2 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Voltage & Frequency | 115 VAC - 50/60 Hz |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Overrides | No Overrides |
| Pressure [Max] | 11500 psi |
| Electrical Options Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Manual Override | Plain Override |
| Flow Direction Code | 4 |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Mechanical Options Code | None |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Leakage | Standard Performance |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Mechanical Options | None |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Body Material | Gray Iron |
| Model No. | DG4S4-012A-115AC-50/60-50 |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Pilot/Drain | None |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Electrical Options | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Weight | 10.0 LB |

