- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV3-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Model No. | RV3-10-S-0-9/ |
| Valve Material | Cartridge only |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Adjustment Type | Screw |
| Body Type | 10 |
| Style | Poppet |
| Manufacturer Part No. | RV3-10-S-0-9/ |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Operating Pressure [Max] | 3626 psi |
| Cracking Pressure [Max] | 900 psi |
| Pressure [Max] | 3626 psi |
| Operation | Direct Acting |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Port Type | Cartridge Only |
| Cavity | C-10-2 |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Flow [Max] | 20 gal/min |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Cracking Pressure [Min] | 200 psi |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Port Size | Cartridge Only |
| Pressure Setting | 551 psi |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Series | RV3-10 |
| Seal Material | Buna-N |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Operating Pressure [Min] | 200 psi |
| Weight | 0.48 LB |

