- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV3-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Valve Material | Cartridge only |
| Style | Poppet |
| Body Type | 10 |
| Cracking Pressure [Max] | 900 psi |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Operating Pressure [Min] | 200 psi |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Pressure Setting | 551 psi |
| Model No. | RV3-10-S-0-9/ |
| Operating Pressure [Max] | 3626 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Port Type | Cartridge Only |
| Adjustment Type | Screw |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Flow [Max] | 20 gal/min |
| Series | RV3-10 |
| Pressure [Max] | 3626 psi |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cracking Pressure [Min] | 200 psi |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Manufacturer Part No. | RV3-10-S-0-9/ |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Operation | Direct Acting |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Cavity | C-10-2 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Weight | 0.48 LB |

