- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-style, normally-closed, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, this valve blocks flow from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, flow from port 1 to port 2 is restricted while free flow is allowed from port 2 to port 1.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Housing Material | Aluminum |
| Manual Override | No Manual Override |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Port Type | Cartridge Only |
| Cavity | C-10-2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Actuation | Pilot Operated |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Valve Voltage Rating | 115 VAC |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Filter Option | None |
| Series | J Series |
| Housing No. | N/A |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Operation | Solenoid Operated |
| Model No. | SV1-10-C-0-115AG |
| Cartridge Valve Series | SV1-10-C |
| Watt Rating | 23 W |
| Valve Material | Cartridge only |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Size Designation | 10 |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Weight | 0.9 LB |

