- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-style, normally-closed, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, this valve blocks flow from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, flow from port 1 to port 2 is restricted while free flow is allowed from port 2 to port 1.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Type | Cartridge Only |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Housing No. | N/A |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Actuation | Pilot Operated |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Operation | Solenoid Operated |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Size Designation | 10 |
| Cavity | C-10-2 |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Series | J Series |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Housing Material | Aluminum |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Valve Voltage Rating | 115 VAC |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Cartridge Valve Series | SV1-10-C |
| Filter Option | None |
| Watt Rating | 23 W |
| Model No. | SV1-10-C-0-115AG |
| Weight | 0.9 LB |

