- Solenoid Valve
- 2-Way, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, poppet-type, pilot-operated, normally-closed screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, flow is blocked from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, bi-directional flow is allowed between port 1 and port 2.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Valve Torque into Cavity | 128 to 155 Nm |
| Flow [Max] | 60 gal/min |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Actuation | Pilot Operated |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Valve Type | 2-Way, Normally Closed Poppet |
| Size Designation | 20 |
| Series | J Series |
| Valve Material | Cartridge only |
| Port Type | Cartridge Only |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Seal Material | Buna-N |
| Manual Override | No Manual Override |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Operation | Solenoid Operated |
| Filter Option | None |
| Cartridge Valve Series | SV2-20-C |
| Housing Material | Aluminum |
| Model No. | SV2-20-C-0-12DG |
| Valve Voltage Rating | 12 VDC |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Kit Viton | 889619 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Housing No. | N/A |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Watt Rating | 23 W |
| Seal Kit Buna | 889615 |
| Cavity | C-20-2 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Weight | 0.0 LB |

