- Solenoid Valve
- 2-Way, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, poppet-type, pilot-operated, normally-closed screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, flow is blocked from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, bi-directional flow is allowed between port 1 and port 2.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Valve Material | Cartridge only |
| Model No. | SV2-20-C-0-12DG |
| Actuation | Pilot Operated |
| Seal Kit Viton | 889619 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Valve Torque into Cavity | 128 to 155 Nm |
| Port Type | Cartridge Only |
| Seal Material | Buna-N |
| Watt Rating | 23 W |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Flow [Max] | 60 gal/min |
| Filter Option | None |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Cartridge Valve Series | SV2-20-C |
| Housing Material | Aluminum |
| Cavity | C-20-2 |
| Size Designation | 20 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Housing No. | N/A |
| Seal Kit Buna | 889615 |
| Valve Type | 2-Way, Normally Closed Poppet |
| Operation | Solenoid Operated |
| Series | J Series |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Valve Voltage Rating | 12 VDC |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Manual Override | No Manual Override |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Weight | 0.0 LB |

