- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Valve Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Two-way, two-position, spool-type, direct-acting, normally-open screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, bi-directional flow between port 1 and port 2 is allowed. In the energized position, both ports are closed.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Material | Buna-N |
| Seal Kit Viton | 889627 |
| Watt Rating | 23 W |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Series | J Series |
| Housing No. | N/A |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Size Designation | 10 |
| Poppet/Spool | Spool |
| Model No. | SV4-10-0-0-24DQ |
| Manual Override | No Manual Override |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Actuation | Direct Acting |
| Cavity | C-10-2 |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open |
| Operation | Solenoid Operated |
| Cartridge Valve Series | SV4-10-O |
| Connector Type | Spade |
| Seal Kit Buna | 565806 |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Material | Aluminum |
| Valve Voltage Rating | 24 VDC |
| Filter Option | None |
| Weight | 0.0 LB |

