- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Valve Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Two-way, two-position, spool-type, direct-acting, normally-open screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, bi-directional flow between port 1 and port 2 is allowed. In the energized position, both ports are closed.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Cartridge Valve Series | SV4-10-O |
| Size Designation | 10 |
| Housing Material | Aluminum |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Housing No. | N/A |
| Actuation | Direct Acting |
| Manual Override | No Manual Override |
| Model No. | SV4-10-0-0-24DQ |
| Filter Option | None |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Poppet/Spool | Spool |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Seal Kit Buna | 565806 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Operation | Solenoid Operated |
| Valve Voltage Rating | 24 VDC |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open |
| Watt Rating | 23 W |
| Seal Material | Buna-N |
| Cavity | C-10-2 |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Connector Type | Spade |
| Seal Kit Viton | 889627 |
| Series | J Series |
| Weight | 0.0 LB |

