- Solenoid Valve
- 4-Way, 2-Position, All Ports Open Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Four-way, two-position, direct-acting, spool-type, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, this valve allows flow from port 3 to port 2 and from port 4 to port 1. In the energized position, flow is allowed from port 3 to port 4 and from port 2 to port 1.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| No. of Housing Ports | 4 |
| Housing No. | N/A |
| Seal Material | Buna-N |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Housing Material | Aluminum |
| Watt Rating | 23 W |
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Valve Type | 4-Way, 2-Position, All Ports Open |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Valve Voltage Rating | 12 VDC |
| Series | J Series |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Port Type | Cartridge Only |
| Seal Kit Viton | 566080 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Manual Override | No Manual Override |
| Filter Option | None |
| Operation | Solenoid Operated |
| No. of Valve Ports | 4 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Cartridge Valve Series | SV1-10-4 |
| Cavity | C-10-4 |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Size Designation | 10 |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Poppet/Spool | Spool |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Model No. | SV1-10-4-0-12DG |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Actuation | Direct Acting |
| Weight | 0.0 LB |

