- Solenoid Valve
- 4-Way, 2-Position, All Ports Open Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Four-way, two-position, direct-acting, spool-type, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, this valve allows flow from port 3 to port 2 and from port 4 to port 1. In the energized position, flow is allowed from port 3 to port 4 and from port 2 to port 1.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Watt Rating | 23 W |
| Valve Type | 4-Way, 2-Position, All Ports Open |
| No. of Housing Ports | 4 |
| Housing Material | Aluminum |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Cartridge Valve Series | SV1-10-4 |
| Filter Option | None |
| Size Designation | 10 |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Housing No. | N/A |
| Valve Voltage Rating | 12 VDC |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Manual Override | No Manual Override |
| Seal Kit Viton | 566080 |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| No. of Valve Ports | 4 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Cavity | C-10-4 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Valve Material | Cartridge only |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Port Type | Cartridge Only |
| Series | J Series |
| Model No. | SV1-10-4-0-12DG |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Poppet/Spool | Spool |
| Actuation | Direct Acting |
| Weight | 0.0 LB |

