- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV3-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Manufacturer Part No. | RV3-10-K-0-18/ |
| Flow [Max] | 20 gal/min |
| Operation | Direct Acting |
| Port Type | Cartridge Only |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Operating Pressure [Min] | 290 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cavity | C-10-2 |
| Body Type | 10 |
| Operating Pressure [Max] | 3626 psi |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Valve Material | Cartridge only |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Cracking Pressure [Min] | 300 psi |
| Pressure [Max] | 3626 psi |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Pressure Setting | 1044 psi |
| Series | RV3-10 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Style | Poppet |
| Adjustment Type | Knob |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Cracking Pressure [Max] | 1800 psi |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Model No. | RV3-10-K-0-18/ |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Weight | 0.48 LB |

