- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV3-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Operating Pressure [Min] | 290 psi |
| Cracking Pressure [Max] | 1800 psi |
| Body Type | 10 |
| Operating Pressure [Max] | 3626 psi |
| Operation | Direct Acting |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Series | RV3-10 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Adjustment Type | Knob |
| Cavity | C-10-2 |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Pressure [Max] | 3626 psi |
| Pressure Setting | 1044 psi |
| Port Type | Cartridge Only |
| Style | Poppet |
| Model No. | RV3-10-K-0-18/ |
| Manufacturer Part No. | RV3-10-K-0-18/ |
| Cracking Pressure [Min] | 300 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Valve Material | Cartridge only |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Flow [Max] | 20 gal/min |
| Weight | 0.48 LB |

