- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing/Relieving Valve Type
- PRV1-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
description
- The PRV1-10 is a direct-acting, spool-type valve, the PRV12-10 is a pilot-operated, spool-type, and the PRV12-12 is a pilot-operated, sliding-spool, adjustable cartridge-type valve. These valves maintain a constant secondary (lower) pressure in hydraulic subsystems regardless of pressure variations in the primary system. In addition to the reducing function, they also provide a flow path from the reduced pressure port to the tank port. If pressure in the secondary circuit exceeds the desired pressure, the valve opens this flow path to relieve excess pressure to tank.
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Style | Spool |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Pressure Setting | 123 psi |
| Adjustment Type | Screw |
| Manufacturer Part No. | PRV1-10-S-0-2 |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Series | PRV1-10 |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Operating Pressure [Max] | 2300 psi |
| Cracking Pressure [Max] | 200 psi |
| Model No. | PRV1 10 S 0 2 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Operation | Direct Acting |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Operating Pressure [Min] | 51 psi |
| Body Type | 2 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Flow [Max] | 4 gal/min |
| Port Size | Cartridge Only |
| Cracking Pressure [Min] | 50 psi |
| Pressure [Max] | 2300 psi |
| Port Type | Cartridge Only |
| Cavity | C-10-3 |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Weight | 0.54 LB |

