- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing/Relieving Valve Type
- PRV1-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
description
- The PRV1-10 is a direct-acting, spool-type valve, the PRV12-10 is a pilot-operated, spool-type, and the PRV12-12 is a pilot-operated, sliding-spool, adjustable cartridge-type valve. These valves maintain a constant secondary (lower) pressure in hydraulic subsystems regardless of pressure variations in the primary system. In addition to the reducing function, they also provide a flow path from the reduced pressure port to the tank port. If pressure in the secondary circuit exceeds the desired pressure, the valve opens this flow path to relieve excess pressure to tank.
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Model No. | PRV1 10 S 0 2 |
| Pressure Setting | 123 psi |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Body Type | 2 |
| Operating Pressure [Max] | 2300 psi |
| Operating Pressure [Min] | 51 psi |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Manufacturer Part No. | PRV1-10-S-0-2 |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Cracking Pressure [Min] | 50 psi |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Style | Spool |
| Adjustment Type | Screw |
| Flow [Max] | 4 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Series | PRV1-10 |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Port Size | Cartridge Only |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Cavity | C-10-3 |
| Cracking Pressure [Max] | 200 psi |
| Operation | Direct Acting |
| Pressure [Max] | 2300 psi |
| Weight | 0.54 LB |

