- Pressure Control Valve
- Pressure Sequence Valve Type
- PSV10-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Pressure [Max] | 3046 psi |
| Cavity | C-10-4 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Operation | Direct Acting |
| Sequence Pressure [Min] | 400 psi |
| No. of Valve Ports | 4 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Valve Material | Cartridge only |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Series | PSV10-10 |
| Seal Material | Buna-N |
| Operating Pressure [Min] | 406 psi |
| Operating Pressure [Max] | 3046 psi |
| No. of Housing Ports | 4 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Manufacturer Part No. | PSV10-10-S-0-24 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Style | Spool |
| Seal Kit Viton | 566080 |
| Adjustment Type | Screw |
| Model No. | PSV10-10-S-0-24/ |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Pressure Setting | 1400 psi |
| Sequence Pressure [Max] | 2400 psi |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Type | Pressure Sequence Valve |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Weight | 0.6 LB |

