- Pressure Control Valve
- Pressure Sequence Valve Type
- PSV10-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Model No. | PSV10-10-S-0-24/ |
| Adjustment Type | Screw |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Operation | Direct Acting |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Sequence Pressure [Max] | 2400 psi |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Operating Pressure [Max] | 3046 psi |
| Series | PSV10-10 |
| No. of Housing Ports | 4 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Sequence Pressure [Min] | 400 psi |
| Manufacturer Part No. | PSV10-10-S-0-24 |
| Seal Material | Buna-N |
| Valve Material | Cartridge only |
| Style | Spool |
| Seal Kit Viton | 566080 |
| No. of Valve Ports | 4 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Pressure [Max] | 3046 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Type | Pressure Sequence Valve |
| Cavity | C-10-4 |
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Operating Pressure [Min] | 406 psi |
| Pressure Setting | 1400 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 0.6 LB |

