- Solenoid Valve
- 2-Way, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-style, normally-closed, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, this valve blocks flow from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, flow from port 1 to port 2 is restricted while free flow is allowed from port 2 to port 1.
caution
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Valve Type | 2-Way, Normally Closed Poppet |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Filter Option | None |
| Housing No. | N/A |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Cavity | C-10-2 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Model No. | SV1-10-C-0-12DW |
| Port Type | Cartridge Only |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Housing Material | Aluminum |
| Valve Material | Cartridge only |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Watt Rating | 23 W |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Valve Voltage Rating | 12 VDC |
| Size Designation | 10 |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Cartridge Valve Series | SV1-10-C |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Series | J Series |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Actuation | Pilot Operated |
| Connector Type | Leads |
| Operation | Solenoid Operated |
| Manual Override | No Manual Override |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Weight | 0.0 LB |

