- Solenoid Valve
- 2-Way, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-style, normally-closed, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, this valve blocks flow from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, flow from port 1 to port 2 is restricted while free flow is allowed from port 2 to port 1.
caution
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Operation | Solenoid Operated |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Filter Option | None |
| Connector Type | Leads |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Size Designation | 10 |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Watt Rating | 23 W |
| Actuation | Pilot Operated |
| Seal Material | Buna-N |
| Housing Material | Aluminum |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Valve Material | Cartridge only |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Valve Type | 2-Way, Normally Closed Poppet |
| Cavity | C-10-2 |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Housing No. | N/A |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Manual Override | No Manual Override |
| Cartridge Valve Series | SV1-10-C |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Series | J Series |
| Valve Voltage Rating | 12 VDC |
| Model No. | SV1-10-C-0-12DW |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Weight | 0.0 LB |

