- PRV2-10 Series Pressure Reducing/Relieving Valve
- Pilot Operated
- C-10-3 Cavity
- Buna-N Seals
- Screw Adjustment
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Cavity | C-10-3 |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Port Size | Cartridge Only |
| Operation | Pilot Operated |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Pressure [Max] | 3500 psi |
| Manufacturer Part No. | PRV2-10-S-0-3/ |
| Cracking Pressure [Max] | 300 psi |
| Adjustment Type | Screw |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Series | PRV2-10 |
| Seal Material | Buna-N |
| Cracking Pressure [Min] | 50 psi |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Pressure Setting | 175 psi |
| Model No. | PRV2-10-S-0-3/ |
| Weight | 0.54 LB |

