- PRV2-10 Series Pressure Reducing/Relieving Valve
- Pilot Operated
- C-10-3 Cavity
- Buna-N Seals
- Screw Adjustment
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Cracking Pressure [Min] | 50 psi |
| Series | PRV2-10 |
| Pressure Setting | 175 psi |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Adjustment Type | Screw |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Model No. | PRV2-10-S-0-3/ |
| Port Size | Cartridge Only |
| Cracking Pressure [Max] | 300 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Operation | Pilot Operated |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Manufacturer Part No. | PRV2-10-S-0-3/ |
| Pressure [Max] | 3500 psi |
| Cavity | C-10-3 |
| Weight | 0.54 LB |

