- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing/Relieving Valve Type
- PRV2-16 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
description
- The PRV1-10 is a direct-acting, spool-type valve, the PRV12-10 is a pilot-operated, spool-type, and the PRV12-12 is a pilot-operated, sliding-spool, adjustable cartridge-type valve. These valves maintain a constant secondary (lower) pressure in hydraulic subsystems regardless of pressure variations in the primary system. In addition to the reducing function, they also provide a flow path from the reduced pressure port to the tank port. If pressure in the secondary circuit exceeds the desired pressure, the valve opens this flow path to relieve excess pressure to tank.
caution
- Do not restrict the inlet flow
| Manufacturer Part No. | PRV2-16-S-0-60 |
| Operating Pressure [Min] | 1015 psi |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Seal Kit Viton | 889610 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Cracking Pressure [Min] | 1000 psi |
| Flow [Max] | 40 gal/min |
| Style | Spool |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Operation | Pilot Operated |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Series | PRV2-16 |
| Cracking Pressure [Max] | 6000 psi |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Seal Material | Buna-N |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Model No. | PRV2-16-S-0-60/ |
| Port Type | Cartridge Only |
| Seal Kit Buna | 565811 |
| Body Type | 8 |
| Adjustment Type | Screw |
| Cavity | C-16-3 |
| Pressure Setting | 3517 psi |
| Valve Material | Cartridge only |
| Weight | 0.89 LB |

