- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing/Relieving Valve Type
- PRV2-16 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
description
- The PRV1-10 is a direct-acting, spool-type valve, the PRV12-10 is a pilot-operated, spool-type, and the PRV12-12 is a pilot-operated, sliding-spool, adjustable cartridge-type valve. These valves maintain a constant secondary (lower) pressure in hydraulic subsystems regardless of pressure variations in the primary system. In addition to the reducing function, they also provide a flow path from the reduced pressure port to the tank port. If pressure in the secondary circuit exceeds the desired pressure, the valve opens this flow path to relieve excess pressure to tank.
caution
- Do not restrict the inlet flow
| Operation | Pilot Operated |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Seal Kit Viton | 889610 |
| Model No. | PRV2-16-S-0-60/ |
| Valve Material | Cartridge only |
| Port Type | Cartridge Only |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Cavity | C-16-3 |
| Series | PRV2-16 |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Style | Spool |
| Adjustment Type | Screw |
| Seal Material | Buna-N |
| Body Type | 8 |
| Pressure Setting | 3517 psi |
| Cracking Pressure [Max] | 6000 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Seal Kit Buna | 565811 |
| Operating Pressure [Min] | 1015 psi |
| Flow [Max] | 40 gal/min |
| Cracking Pressure [Min] | 1000 psi |
| Manufacturer Part No. | PRV2-16-S-0-60 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Weight | 0.89 LB |

