- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing/Relieving Valve Type
- PRV1-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Operating Pressure [Min] | 100 psi |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Pressure [Max] | 2300 psi |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Cracking Pressure [Max] | 600 psi |
| Model No. | PRV1-10-I-0-6/ |
| Body Type | 2 |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Port Size | Cartridge Only |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Cavity | C-10-3 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Style | Spool |
| Pressure Setting | 341 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Operating Pressure [Max] | 2300 psi |
| Port Type | Cartridge Only |
| Adjustment Type | Internal |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Cracking Pressure [Min] | 100 psi |
| Manufacturer Part No. | PRV1-10-I-0-6/ |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Flow [Max] | 4 gal/min |
| Series | PRV1-10 |
| Operation | Direct Acting |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Weight | 0.54 LB |

